NA ROZHLEDNU STUDENÝ VRCH - reportáž z výletu (2)

Jelikož jsme přesvědčeni, že velikonoční chumelenice Jaro nezastaví, přinášíme Vám další z reportáží naší výletové zpravodajky Lu.Si. Výlety k jarnímu slunci totiž jednotnačně patří....a to i na Studený vrch:

Výchozí bod: parkoviště mezi Hostomicemi a obcí Trnová

Kilometráž: parkoviště – Studený vrch a zpět: 4 km

Časový rozvrh: autem tam a zpět – 50 minut, pěšky k rozhledně a zpět – asi 2,5 hod. - půldenní akce

Děti: od 0 let kočár, manduca, nosidlo, od 3 let pěšky

Občerstvení: v sezóně (duben – září) na rozhledně, jinak vlastní

            Je březnová neděle s prvním letošním sluncem, takže lákáme přátele s dětmi do lesa. Dneska pojedeme o trochu dále, a to po dálnici na Dobříš, kde zahneme na silnici číslo 114 směr Hostomice. Projedeme vesnicí Trnová a asi 3 km za vesnicí narazíme na malé parkovišťátko u autobusové zastávky, kde vede asfaltová silnice doprava (po té se ale nevydáme) a lesní cesta vlevo (ta je naše). Zaparkujeme auto, vyndáme děti a dvojkočár, miminko opět putuje do

kočáru a dvouletý syn pěkně po svých. Přecházíme silnici (opatrně – auta zde jezdí opravdu rychle) a vstupujeme kolem závory do lesa. Zde už je červená značka, po které míříme směr rozhledna Studený vrch. Víme, že je zřejmě ještě před sezónou, takže v batůžku máme buřty (u rozhledny je ohniště) a jiné občerstvovací potřeby. Jdeme širokou lesní cestou, kočáry zde jedou bez problémů, les je celkem hustý, takže náš i kamarádů syn se nám pořád vesele schovávají a překvapují nás. Po asi 500 metrech přicházíme na křižovatku, kde se dáváme doleva po asfaltové cestě. Je to pěkně do kopce, ale terén je upravený, takže ani kočár ani děti nemají problém. Nahoře na kopci tatínkové trochu odpočívají, a potom se hned vydáváme opět vzhůru - teď již opět po cestě lesní -  doprava podle šipek. Je to krpál se spoustu kamení, takže trošku výkon, ale naštěstí se jedná jen o pár desítek metrů. Tatínkové si zaposilují, my zatím s dětmi ťapeme nahoru. Jde to pomalu, ale kupodivu nás to baví. Pak se před nám rozvine krásný dům na samotě, jdeme kolem něj zasluněnou zatravněnou cestičkou a je to báječné, sem tam se ještě vyskytují zbytky sněhu, takže kluci nás honí a koulují. Po pár stech metrech už přicházíme těsně pod rozhlednu. Zde nás čeká další strmý a kamenitý výstup, ale naštěstí je to opět jen asi 50 m a hned poté už jsme u cíle. Rozhledna je krásná, kamenná, s okénky, pod ní je spousta prostoru na běhání, ohniště s lavičkami a také zastřešený altánek, na kterém jsou nakresleni místní skřítci a víly. Děti i dospělí si dáváme svačinku, na buřty už je nějak pozdě, takže si slíbíme, že si je opečeme příště, zřejmě už v sezóně, kdy bude rozhledna otevřená. Po asi půl hodině se vydáváme stejnou cestou zpět, děti různě nasedají a vysedají z kočárů a do kočárů, ale cesta ubíhá moc příjemně. Na parkovišťátku naložíme děti i věci zpět a protože už je půl šesté, tak se loučíme a jedeme do svých domovů.            

Lu.Si, 7.4. 2015

 

Odkaz na rozhlednu: http://www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz

Další informace